Orhangazi Mh. ISISO San Sitesi 3.yol Sk C Blok No:38 ESENYURT 34517 ISTANBUL

Arama Yap
TR EN

Bulunduğumuz ortamın iç hava kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri nemdir. İç hava kalitesini etkileyen diğer onemli faktörlerden biri de ortam sıcaklığıdır. Ortam sıcaklığı kolaylıkla ölçülebildiğinden, sıcaklık hakkında doğrudan fikir sahibi olabilmekteyiz. Oysa genelde bulunduğumuz ortamlarda nem seviyesinin gösteren bir cihaz bulunmadığından, ortamın nemi hakkında herhangi bir fikre sahip olamayız.
Ortam sıcaklığı 20-22°C gibi çok konforlu değerde olsa dahi, nem değerinin konfor şartları arasında olmamasından dolayı kendimizi rahatsız hissedebiliriz. Hissedilen sıcaklığın, nem değeri ile yakından bir ilişkisi vardır. Yapılan çalışmalar, konforlu bir ortam için nem seviyesinin % 40-60 arasında olması gerektiğini belirtmektedir.
 
Ortamın nemi, konfor dışında sağlık açısından da cok önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Nem miktarının olması gerekenden az ya da çok olması, farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Havadaki nemin fazla ya da az olmasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için binaların nemlendirme ve nem konularındaki gereksinimleri bilinmeli ve bu gereksinimlere göre işlem yapılmalıdır.
 
Kış aylarında görülen kaşıntı, dermatit, çatlama, saç ve tırnak dökülmesi gibi rahatsızlıkların temel nedenlerinden biri, nemin standart değerlerin altında kalmasından kaynaklıdır. Özellikle alerjik nezle ve astım hastalıklarında nem özel bir öneme sahiptir. Nem, insanların yanı sıra hayvan barınaklarında da önemli bir faktördür.
 
Nemlendirme, sanayide de büyük bir öneme sahiptir. Ürün kalitesi açısından pek çok sektörde nem, en önemli faktördür. Tekstil, odun, kağıt, fotoğraf, peynir, şekerleme, unlu mamüller, deri işletmeleri bu sektörler arasında sayılabilir.
 
Kütüphanelerde özel arşivlerin korunması ve müzelerde kıymetli evrakların korunmasında nem oldukça önemli bir noktada yer almaktadır.
Hastane ve temiz oda tasarımında nem, önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır.

Nemlendiriciler